Kako otroke spodbudimo, da bodo (radi) brali?

Dragi starši, ste se kdaj vprašali, kako lahko svojega otroka navdušite za branje in razvijanje ljubezni do knjig? V današnjem času, ko se otroci že zelo zgodaj srečujejo z različnimi oblikami zabave, je pomembno, da branje predstavimo kot prijetno in zanimivo dejavnost. Knjige niso le vir znanja, temveč tudi ključ, ki odpira vrata v svet domišljije, razvija ustvarjalnost in empatijo ter gradi osnovo za uspešno šolsko in življenjsko pot. Branje širi besedni zaklad, izboljšuje koncentracijo, razumevanje besedil in spodbuja k razmišljanju.

Starši naj bodo zgled otrokom pri razvijanju ljubezni do branja.

Vrtčevska in zgodnja osnovnošolska leta so ključno obdobje za oblikovanje ljubezni do knjig, saj otroci v tem času oblikujejo svoje navade in interese. Naloga staršev je, da jim pri tem pomagamo na način, ki jih navdihuje in spodbuja, nevsiljivo, a z vztrajnostjo in z zgledom. Kako torej doseči, da bo vaš otrok branje doživel kot užitek?

View this post on Instagram

A post shared by Nastja – učiteljica in pedagoginja / Podpora staršem šolarjev (@bobrovsvet)

7 praktičnih napotkov, kako otrokom približati branje:
1.    Spodbujajte zanimanje za branje

Izhajajmo iz otrokovih  interesov. Naj si otrok izbere knjige, ki so povezane z njegovimi hobiji ali zanimanji – na primer knjige o športu, dinozavrih, magiji ali pustolovščinah. Za branje je namreč zelo pomembno, da otrok najde knjige, ki ga zanimajo in pritegnejo. Opazujmo, katere vrste knjig, tematike in ilustracije ga najbolj pritegnejo. Za nekatere bodo to stripi, za druge fantazijske pripovedi, za tretje priročniki ali biografske knjige itd. Otrok naj knjižničarki pove svoje interesno področje, ki ga zanima, nato pa mu le-ta glede na starost in omenjena zanimanja ponudi kakovostno izbiro. Nato naj raziskuje sam.

2.    Ustvarite domačo bralno rutino

Uvedite dnevno branje, tudi če traja le 10–15 minut dnevno, lahko postane prijetna navada oz. dnevna rutina. Predlagajte branje, kjer vsak član družine bere svojo knjigo. Otroku lahko berete na glas – tudi osnovnošolci (zlasti bralci začetniki) še vedno uživajo v skupnem branju in poslušanju daljših zgodb, hkrati pa skupno branje krepi čustveno povezanost. Otroka lahko prosite tudi, naj vam  pripoveduje o knjigi, ki jo trenutno bere. Tako mu izkažete zanimanje za stvari, ki jih rad počne in so mu blizu. 

3.    Bodite zgled

Bodimo dober zgled svojemu otroku tako, da nekaj svojega prostega časa namenimo branju in mu tudi na tak način pokažemo, da nam je branje vrednota. Otroci namreč posnemajo starše. Če vas bo otrok videl s knjigo v rokah, bo verjetno tudi sam želel poskusiti enako. V branje že mlajše otroke vključujemo pri vsakodnevnih dejavnostih: npr. branju jedilnikov, kuharskih receptov, voznih redov ipd. Na tak način spoznavajo tudi uporabnost in pomen branja.  Z otrokom se pogosto pogovarjajte o knjigah, ki jih sami berete, vprašajte pa ga tudi o knjigah, ki jih on bere. 

4.    Skupaj obiščite knjižnico

Skupaj obiščite knjižnico, obisk pa spremenite v prijetno doživetje. Članstvo je v večini knjižnic za predšolske otroke brezplačno. Za prvi obisk knjižnice ni treba dolgo odlašati, saj mnoge knjižnice ponujajo kotičke za najmlajše z mehkimi blazinami, slikanicami in didaktičnimi igračami.  Otrok v tem obdobju začne razvijati zanimanje za barvite ilustracije in zgodbe. Pri višji starosti lahko obisk knjižnice popestrite z obiskom bližnje slaščičarne. Naredite obisk zanimiv, da se bo otrok rad vračal v knjižnico. V vsakem primeru pa si za obisk vzemite čas, da bo lahko otrok v miru pobrskal med knjižnimi policami. Naj ne bo obisk mimobežno »nujno« opravilo.

5.    Doma ustvarite knjižno polico ali bralni kotiček

Naj bodo knjige naravni del otrokovega vsakdana. Če ga doma obdajajo knjige, je večja verjetnost, da bo posegel po njih. Hkrati pa knjige vzbujajo radovednost in predstavljajo pomembno vrednoto. Za bralni kotiček ne potrebujete veliko denarja – stara polica, košara ali škatla lahko postanejo kotiček za knjige. Dodajte blazino ali mehko odejo, da bo prostor prijeten.  V  organizacijo vključite tudi otroka. Naj pomaga okrasiti bralni kotiček. Tako bo prostor dojemal kot svojega.

6.    Knjige kot darilo

Obdarovanje s knjigo (npr. za rojstni dan ali posebne priložnosti) lahko pri otroku vzbudi posebno navezanost na branje. Knjiga je trajno darilo, z njo ne podarite le zgodbe, temveč tudi doživetje in spomin. Raziskave kažejo, da otroci, ki prejemajo knjige kot darilo, pogosteje razvijejo pozitivne bralne navade, saj knjige dojemajo kot nekaj dragocenega.

7.    Knjiga kot sopotnica

Kadar vemo, da bomo morali kje dlje časa čakati ali ko se odpravimo na izlet/potovanje (npr. zdravniška ordinacija, restavracija, na vlaku), vzemimo s seboj knjige in revije in jih  ponudimo otroku. Otroci se med čakanjem pogosto dolgočasijo, kar lahko vodi do nemira ali nestrpnosti. Knjiga je odlična rešitev. Otroku nudi zabavo in mu omogoča, da čas preživi na koristen način.

Specialna pedagoginja Polona svetuje:

Učiteljica slovenščine Nastja svetuje:

Bralni cilji

Večini otrok in mladostnikov je pri motivaciji za branje v veliko podporo, da si zastavijo konkretne in realne bralne cilje: npr. čas branja, število prebranih strani, knjig. Otroka pri postavljanju bralnih ciljev spodbudite, da si zastavijo lahko dosegljive in vsak dan izvedljive cilje. Tak cilj je lahko npr.: vsak dan berem 10 minut. Takšni bralni cilji so izvedljivi vsak dan, uspešno pa vodijo k bralnim navadam. Nekaterim je pri doseganju bralnih ciljev v izrazito pomoč beleženje branja. Učenci prvih razredov običajno od učiteljic prejmejo liste za beleženje svojega branja.

Bralni dnevnik

To je »zvezek«, kamor otrok vpisuje knjige, ki jih je prebral, svoja bralna doživetja, vanj vpiše mnenje o tej knjigi ali glavne misli, ki so mu ostale po prebranem. Tako nastane knjiga spominov, ki ga bo vodila skozi lastne zapise. Otrok bo z bralnim dnevnikom izboljšal svojo tehniko branja, pisanja in izražanja. Pripomoček mu lahko služi za lažje pripovedovanje literarnih del za domače branje ali bralno značko. Takšen bralni dnevnik je oblikovala učiteljica slovenščine in ga najdeš tukaj.

Otrok, ki vzljubi branje, postane odrasel, ki zna sanjati in uresničevati svoje sanje. Dovolimo knjigam, da postanejo del otrokove poti in s tem oblikujemo otrokovo prihodnost, polno radovednosti in znanja. Vsak otrok lahko najde veselje v branju, ključna je podpora staršev, zlasti v otrokovih najzgodnejših letih. In verjemite, dragi starši, to je najboljša popotnica, ki se vam bo v kasnejših letih bogato obrestovala. 

Članek je nastal v sodelovanju učiteljice slovenščine in pedagoginje Nastje (ki jo najdete za profilom Bobrov svet) in specialne pedagoginje Polone (ki vodi izobraževalni podcast Poslušam.se).