Kako z otroki preživeti praznike brez stresa? 🎄

Prazniki z otroki brez stresa? Ni šans! To vendarle ni mogoče. Vsaj tako bi rekla večina staršev, ko pomislijo na decembrski vrvež, družinska srečanja, nakupovanje daril, neskončne seznam opravkov in otroško vznemirjenje? A kaj, če bi bilo to letos mogoče? Sta sinonima za praznike, ko imaš družino in službo, res napor in kaos?

Praznični čas je lahko mirnejši, bolj povezan in poln prijetnih trenutkov, če se odločimo, da ga bomo preživeli zavestno in brez stremljenja k popolnosti. Potrebno je poiskati ravnovesje med zabavo, počitkom in družinskimi obveznostmi, pri čemer so jasno postavljene meje in realna pričakovanja ključnega pomena. V nadaljevanju preberite, kako z majhnimi koraki in praktičnimi nasveti ustvariti praznike, ki bodo veseli in sproščeni za vso družino. 🌟

View this post on Instagram

A post shared by Nastja – učiteljica in pedagoginja / Podpora staršem šolarjev (@bobrovsvet)

1 Manj popolnosti, več avtentičnosti

Zadnjič sem se zalotila, da mi misli uhajajo k nakupu nove jelke. Višje, kot je ta, ki jo že imava. Blišč fotografij na Instagramu me je za nekaj časa zaslepil. Začela sem se spraševati, čemu si sploh želim novo božično drevo, ko pa ga že imava in mu popolnoma nič ne manjka. Pa še posebno sentimentalno vrednost ima, saj je bilo to nekoč božično drevo moje pokojne bice.

Nova smrečica mi ne bi prinesla več sreče, topline ali pristnih trenutkov – le “popolnejšo” fotografijo za objavo. Ko sem to ozavestila, sem opustila misel na nakup. S fantom sva okrasila najino »staro« smrečico in si ustvarila čudovit praznični večer. Zakaj to pišem? Ker pogosto pozabimo, kaj zares šteje. Lovimo popolnost, namesto da bi si dovolili uživati v pristnosti. In družbena omrežja in decembrski blišč nam ne delate usluge, kvečjemu nasprotno. Pogosto nas še dodatno zaslepita.

Zatorej opomnik za vse nas. Resnična čarobnost praznikov se ne skriva v fotografijah popolno okrašene smrečice, dragih darilih, popolnem družinskem vzdušje, brezhibno zavitih paketih ali popolnem pogrinjku, temveč v avtentičnosti v trenutkih, ki jih delimo skupaj, v iskrenem smehu, nepopolnih piškotih in toplih objemih.

2 Postavite meje – manj je več 🎁

Ni treba, da so prazniki popolni, dovolj je, da so pristni. Zmanjšajte število aktivnosti za december. Ni vam treba obiskati vseh prireditev v kraju, vseh adventnih sejmov in izpolniti pričakovanj vseh okrog vas. Izberite tiste dogodke, ki so zares pomembni za vašo družino, in toliko dogodkov, kolikor jih boste zmogli. Nič ne bo narobe, če boste kakšni stvari rekli “ne”.

Skupaj z otroki določite, kaj je resnično pomembno v tem prazničnem času. Določite urnik in po dnevnih razporedite dogodke – izdelava okraskov, ogled lučk, peka piškotov ali preprosto lenarjenje doma. Otrokom, zlasti mlajšim, pojasnite pričakovanja in jih vnaprej pripravite na potek praznikov, npr. koliko obiskov načrtujete, kdaj in kam greste na izlet, kdaj pride božiček, kaj jih čaka čez dan. To zmanjša njihovo napetost in presenečenja.

3 Družinska srečanja 🕊️

Na kaj pomislite ob besedni zvezi družinska srečanja? Na polno mizo dobrot, šampanjec, biftek? Ali na stres, neprijetna vprašanja, ki vodijo v zadrego? Družinska srečanja so lahko stresna, zato poskrbite, da boste vi čim bolj sproščeni, s čim manj pritiska okolice. Brez slabe vesti na vljuden način postavite meje. Če pričakujete neprijetne teme ali pripombe (npr. glede vzgoje, partnerstva, službe), mirno, a odločno povejte, da se o tem ne želite pogovarjati, saj to ne sodi k prazničnem druženju.

V kolikor ste gostitelj dogodka, načrtujte pripravo vnaprej, razdelite priprave na več dni (npr. pospravljanje dva dni prej, peka slaščic en dan prej, kuhanje hrane na dan druženja) ali razdelite opravila na več družinskih člankov. Vključite v priprave svoje otroke. Počutili se bodo zadovoljne in pomembne, če bodo imeli svoje zadolžitve. Morda pa prosite za pomoč soudeležence. Naj obroke, ki so vam v breme, prispevajo drugi. Pomembno je, da se imate tudi vi dobro, ne da skrbite za vse okrog sebe, po druženjih pa se več dni sestavljate od utrujenosti.

4 Zasloni, prosti čas in rutina 🎨

Letošnje božično-novoletne počitnice prinašajo za otroke 12 prostih dni. Treba jih bo “zaposliti”, morda jim celo poiskati varstvo, če boste med delovnimi dnevi službeno odsotni. Lahko se zgodi, da bodo želje po zaslonih velike. Kaj storiti? Določite jasne časovne omejitve. Z otrokom se dogovorite, koliko časa je namenjenega zaslonom in kdaj. Pri tem stojte za svojimi besedami. Smiselno je, da toliko časa, kot bo namenjenega za ekran, vsaj toliko časa otrok preživi bodisi zunaj na prostem ali bere. Smernice, koliko časa za ekranom je priporočeno, najdete tukaj.

Ob večernih urah se izogibajte zaslonom, otroci naj raje ta čas preživijo ob branju ali igranju družabnih iger. To pomirja in krepi družinsko bližino. Ne pozabite na rutino spanja tudi v času praznikov (več o tem v blogu tukaj).

5 Naj bo čarobnost preprosta

Najlepši praznični spomini ne potrebujejo popolnosti, temveč prisotnost. Otroci si ne bodo zapomnili, ali je bilo vse popolno, temveč kako so se počutili. Zato naj bo december bolj poln pristnosti kot popolnosti. Specite piškote, četudi bo kakšen zažgan. Oblecite se toplo in pojdite na sprehod. Zvečer si doma naredite kino in specite pokovko. Vlagajte čas in energijo v kakovostno preživljanje skupnega časa.

View this post on Instagram

A post shared by Nastja – učiteljica in pedagoginja / Podpora staršem šolarjev (@bobrovsvet)

Prazniki so čas, da se povežete, ne da se izčrpate. Dovolite si nepopolnost – tudi vi si zaslužite uživati v praznikih. Morda nekaj ni narejeno “po načrtu”, ampak pomembno je, da je narejeno s srcem. S postavljanjem meja, umirjenostjo na srečanjih in premišljenim ravnotežjem med zasloni ter prostim časom boste ustvarili vzdušje, ki ga bo vaša družina nosila v srcu še dolgo.