In smo nazaj v šolskih klopeh! Budilka zjutraj neumorno zvoni in nas preganja iz tople postelje. Gneča na parkirišču pred šolo je ponovno velika. Šolski hodniki so polni radovednih in zvedavih učencev. Z igrišča po zadnji šolski uri odmeva zvok košarkarske žoge. Po avtobusu že švigajo amorjeve puščice in dogajajo se nove, sveže simpatije! Šolsko leto je že v polnem zagonu, čeprav smo komaj prestopili šolska vrata.
Da bi otroci kar se da čim bolje in čim bolj uspešno začeli šolsko leto, delim z vami nekaj preprostih nasvetov, kako lahko starši maksimalno podprete svoje šolarje. Namenite posebno pozornost otrokovi rutini, čustveni pripravljenosti in podpori. Vzpostavite redne spalne, prehranske in učne navade, saj so le-te osnova za dobro koncentracijo in posledično uspešnost v šoli in življenju. Zavedam se, da hiter tempo življenja, službene obveznosti in gospodinjska opravila zahtevajo ogromno vašega časa in truda, ob katerem včasih zmanjka časa za kakovostno vzgojo. A zavedajte se, da vsaka minuta z vašim otrokom pomeni ogromno, zato naj bo čas z otrokom pristen, brez telefona, službenih mailov in drugih obveznosti. Raje manj, a tisti čas naj bo res vajin.
1 Z otrokom postavite cilje
Postavljanje ciljev ob začetku šolskega leta je zelo pomembno, saj cilji otroku pomagajo usmeriti energijo in prizadevanja v doseganje konkretnih rezultatov. Izkoristite priložnost in se pogovarjajte z otrokom, kaj si želi, kakšna so njegova pričakovanja novega šolskega leta, česa ga je strah. Iskreno se pogovorita, kaj je bilo v preteklem šolskem letu dobrega in uspešnega, s katerimi dejavnostmi in navadami bi otrok nadaljeval, kaj bo treba spremeniti.
Cilji otroka motivirajo, da ostane osredotočen na svoji poti, učijo ga odgovornosti in organizacije, hkrati krepijo njegovo samozavest ter mu dajejo občutek uspeha ob vsakem doseženem mejniku. S spremljanjem uresničenih ciljev otrok skozi leto spremlja svoj napredek in praznuje svoje uspehe.
Tukaj najdete vprašanja, ki so vam lahko v pomoč pri vodenju pomaga z otrokom.
2 Skupaj oblikujte rutino
Rutina je pomemben dejavnik tudi v življenju otroka. Otrok se počuti varnejšega, ko ve, kaj lahko pričakuje. Rutina mu daje občutek stabilnosti in predvidljivosti, kar mu pomaga obvladovati stres in negotovost. Pomaga mu tudi, da se nauči učinkovito upravljati svoj čas in prioritete.
Naloga staršev je, da otroku pomagate oblikovati rutino, dosledno spremljate njegovo doseganje dogovorov, postavljate jasna navodila in ne spreminjate dnevne rutine. Najboljše, kar lahko storite, pa je, da ste dober zgled.
Priporočam, da ima osnovnošolec koledar učenja oziroma urnik tedenskih/mesečnih obveznosti. To je odlično orodje za organizacijo in upravljanje rutine. Otroku pomaga razumeti časovne koncepte, ga nauči samodiscipline in kako si postavi prioritete. Če si otrok zapiše na koledarček pomembne »šolske datume« (ocenjevanje, predstavitev, govorni nastop …), bo imel jasnejšo sliko, koliko časa za pripravo še ima. Več o postavljanju rutine najdete v članku tukaj.
Primer urnika popoldanskih obveznosti in mesečnega načrtovalnika si lahko prenesete tukaj.
3 Navajajte otroka na samostojnost in odgovornost
Največji popotnici, ki ju lahko privzgojite svojemu otroka, sta samostojnost in odgovornost. To lahko storite s pogovorom o njihovih ciljih, interesih in načrtih ter z ustvarjanjem pozitivnega okolja, kjer se otrok počuti podprt in slišan. Naučite otroka, kako se soočati s stresom in izzivi. Nudite mu čustveno podporo, spodbudite ga k iskanju pomoči, ko jo potrebuje. Ne prevzemajte otrokovih bremen na svoja pleča.
Otrok, ki bo razvil občutek odgovornosti, bo razumel, da imajo njegova dejanja posledice. To mu bo pomagalo razumeti, kako njegovo vedenje vpliva na življenje njega samega in na druge. Razvil bo sočutje. Takšen otrok bo tudi veliko bolje opremljen za uspeh v šoli, na delovnem mestu in v življenju nasploh.
4 Preglejte domače naloge
Domače naloge so koristne, čeprav jih večina učencev ne mara. So pomemben del učenja, saj z njimi učenec utrdi svoje znanje. Učenec pri samostojnem delu ugotovi, kaj razume in česa ne. Zanimanje staršev za otrokovo delo je izrednega pomena, zato vsak dan vprašajte otroka, ali ima nalogo in ali jo je opravil. Spremljajte njegovo domače delo, ga pri tem spodbujajte, mu svetujte …
Nikakor pa ne delajte njegove domače naloge vi. Niti ni vaša dolžnost, da vsebinsko preverjate nalogo, to je delo učitelja. Preverite pa, ali je otrok opravil nalogo, in vztrajajte, da je naloga čitljiva. Pomembno je tudi, kakšen odnos imate vi do nalog, šole in učenja. Govorite pozitivno in z navdušenjem o domačih nalogah, predstavite otroku koristi, ki jih ima redno delo za šolo.
Zapomnite si, da v najzgodnejših letih postavljate temelje za otrokovo prihodnost. Če že zdaj vzgajate otroka v samostojnega in odgovornega, spodbujate postavljanje ciljev in vztrajate pri rednem opravljanju domačih nalog, boste otroku pomagali razviti delovne navade, ki mu bodo koristile skozi vse šolsko obdobje in kasneje v življenju. Če bodo te rutine utrjene v nižjih razredih, bo otrok v višjih razredih lažje obvladoval večje izzive in odgovornosti.
Dodaj odgovor